Gündelik Kareler

Bu yazı da, bir önceki yazı gibi analog fotoğraflar içeren bir yazı oldu.

Her geçen gün, analog kameralar ile fotoğraf çekenlerin sayısı artıyor ve bu durumun yükselen yıkama/tarama/baskı fiyatlarına rağmen azalmadığını da söyleyebilirim.

Peki bu iyi bir şey mi ? Asıl mesele bu bence fakat bu blog’un konusu bunu tartışmak değil.

Hep söylediğim gibi, daha kolay tüketimlik daha öz fakat ilham veren bir blog yapma hedefim var son 6 yıldır.. Buradaki fotoğrafların %90′ı anlık-belgesel görüntülerdir.

Neyse, ufak bir teknik bilgi olarak Nikon F3 – Nikkor 35/1.4 ve KODAK GC 400 film ile çekildi aşağıdaki kareler. Bazıları teknik olmadan fotoğrafın var olmayacağına inanıyor ya, bu bilgi de olsun o halde.

Taksim’de bir apartmanın merdivenleri. Yalnızlık hissi hakim geliyor bana fotoğrafta. Fakat deklanşöre bakarken sadece grafik olarak düşünmüştüm.

Bu tip karelerde, yalnızlık hissi o hissi bu hissi kadrajdaki sahneyi mekandan koparıp fotoğrafa koyduğun zaman oluşuverir. Yoksa, bir adım ötede yığınla insan da olabilir merdivenlerin.

Fotoğraf yanıltır.

Pecha Kucha olayından. Hollandalı’ların istilasına uğramıştı. Güzel de oldu. İstanbul’da böyle şeylerin yapılması da hoş bir şey.

Backstage fotoğrafları çeke çeke artık asıl konuya odaklanmanın yanında mutlaka yan etkenleri de fotoğrafa alır oldum. Buradaki gibi.

Pecha Kucha’da sunumlara başlamadan önce, biz ortalıkta dolanırken bir camın arkasında bu ikisi de bir şeyler üzerine çalışıyordu.

Üst taraftaki çubuk ışık yansımalar hoş. Bir de fotoğraf yamuk biraz. Terazi ayarım kaçmış inceden.

Bu yazıda pek teknik mevzulara girmeyecektim fakat bunu söylemem gerekli; bu KODAK GC 400 sarı renkleri pek doğru vermiyor. Yeşildi, maviydi falan pek başarılı.

Burası Ara Kafe.

Öğrendiğimiz insan hareketleri uyarınca da, adamın bir şeyler içtiğini anlıyoruz. Ortamı kafeden çıkarıp, hastane yapsaydık ve ortamın rengini de daha mavi yapsaydık, adam bir şeyler içiyor olmayacaktı -içiyor olsa bile-.

Fotoğraf yanıltır.

Fashion Week denen mevzudan bu da. Podyuma çıkmadan önce yapılan provadan bir kare.

Fashion Week bitti gitti, herkes yazacağını yazdı benim fotoğraflarım halen bitmedi. Nasıl bir üretim olayına giriyorsam orada artık.. Utanmasam bütün yıl buradan görsel çıkaracam ortaya.

Ama yok, yakında fotoğraf değil de bir inceleme yazısı yazabilirim bu Fashion Week için. Moda/Trend ile falan alakalı değil tabii ki; 3 sene boyunca edindiğim sosyolojik çıkarımlar ile alakalı..

Sarı renk çatlıyor demiştim ben.

Podyum şov’undan. Pek ilgili davetliler..

Kulis’te bir model.

Sahneye, ışıklara, insanlara ve kameralara çıkmadan bir adım öncesi. Defilelerin en çok ilgimi çeken parçası da bu çıkış anlarıdır.

Müthiş bir geçiş görünür modeller üzerinde. Hatta öz kişiliklerden numuneler bile ortaya çıkar bu bahsettiğim yerde.

Sahrayıcedit taraflarında bir otobüste yaşlı bir teyze.

Pozlamada sıkıntı var. Bende de sıkıntı vardı o anda ama.

Caddebostan basket sahaları.

İstanbul’un daha yaşanası tarafları.

Tespih.

Bizim bu taksilerin sarı oluşu ile New York’taki taksilerin sarı oluşu arasında bir bağlantı var gibi geliyor bana. Oradaki Limuzin Taksileri saymıyorum tabii ki.

Gittiğim pek çok ülkede başka sarı taksi görmedim diyebilirim.

Originals Street Party’nin sisli girişi.

Sağ ve sol taraftaki siyah bantlar sanırım film ile alakalı bir durum. Orada öyle bir şey yoktu yani aslında.

Bu fotoğraf bana, dağdaki köye sis basmadan bir an öncesindeki insanların normal davranışlarını anımsatıyor.

Originals Street Party’deki Fate’nin performansı.

Daha çok yolun başında olmalarına rağmen, sahnedeki duruşları ve seyirci ile etkileşimleri güzeldi. Ses çıkarır bu grup ileride!

Originals Street Party’den genel bir görüntü.


Bunu sevmiştim. Çekmeden önce de, çektikten sonra da.

Multitap ve sahnede Selim Siyami!

Once Müzik Event’ini dijital ile ticari olarak çektikten sonra, hiç bir ticarı kaygı olmadan analog ile bu sahneyi çekmek iyi gelmişti bana.

Fotoğrafta bazen kavramlar arasına sıkıştığın zaman, bir nefes almak veya düşünmek için zaman yaratmak için her zaman yapageldiğin şeylere farklı açılardan yaklaşmak işe yarıyor.

Teknoloji de çok kullanışlı avantajlar sağlıyor bize hem.

Netlik kaçmış! Ama sıkıntı yok bence.

Bir akşam üstü Eminönü’nden, çok alakasız bir yere giden bir otobüs. Grafiğini sevmiştim yine bu fotoğrafın. Hissettirdiği şeyler bende sonradan geliyor.

90′lar havası var sanki biraz. Neden geriye dönük işler yapma peşindeyiz ki aslında..

Belki de, elimizde olmadan kaçırdığımız o daha ¨doğal¨ dönemlere bir özlem veya bir atıfta bulunmak insani doğamızla daha çok uyuşan bir durumdur..

2012′de, ¨bu fotoğraf da 90′larda çekilmiş olabilir¨ diyorsak eğer, yine aynı noktaya çıkıyor mevzu; fotoğraf yanıltır.

Pazar’a kadar da yağmur varmış; hadi yine iyiyiz!

L

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>