Fashion Week’in Mutfağı

 

Direk konuya gireceğim.

Yıllardır İstanbul Fashion Week’te ( Moda Haftası ) özellikle Backstage ( kulis ) denen yerde fotoğraf ve video çekiyorum. Burada çektiğim fotoğraflarım, bazen moda dergilerinin bazen de online ortamların gerekli sayfalarında yer alıyor. Bazen üzerlerine yazılar yazıldı, bazen ise sadece Facebook’ta Share yapıldı.

Belki de bu yüzden yıllardır ben kendi blog’umda bu fotoğrafları ve içindekileri kaleme alma gereği hissetmedim. Fakat 2 hafta önce 7.sini çektiğim Fashion Week Backstage’i bana hiç olmadığı kadar olgun fotoğraflar verdi. Ve yine bu yüzden de bu yazıyı yazmanın vakti geldiğine karar verdim.

Öncelikle bu süreçte beni en çok zorlayan şeyi ifade etmek istiyorum; sanki her sabah uyandığınızdaki odadan, her seferinde farklı bir şey görmeye çalışmak kadar zor oluyor burada fotoğraf çekmek. Her şey her seferinde aynı ve bu aynılığı yıkmak için bir şeyler yapmanız lazım.

Son seferde, bu durumu yıkmak için yaptığım tek şey; daha az fotoğraf çekmekti. Bunun faydası, 3 tane fotoğraf çekmek için harcayacağınız enerjiyi tek fotoğrafa kanalize ettiğiniz zaman, tek fotoğrafta 3 fotoğrafın gücünü toplayabiliyorsunuz. Çok basit bir ifade oldu ama söylemek istediğim şeyi anladınız biliyorum.

Bu yazıda, Fashion Week’teki bütün tasarımcıların bütün tasarımlarını en ince ayrıntısına kadar görmem ve inceleme fırsatı bulmama rağmen, moda tasarımı kavramı için tek bir şey söyleyeceğim, o da; moda tasarımını, toplumsal sınıflar yaratmak ve bireysel ego tatmini yapmak yerine toplumda ortak estetik ve değer algısı oluşturmak için yapan tasarımcılara sonsuz saygım olmasıdır.

Bloglarımda metin kısmını uzun tutmamaya çalışıyorum. Fotoğraf ve alt metinlerinden oluşan bir blog olması için. Bu sefer ki Fashion Week Backstage mevzusu ise beni çok zorluyor. Çünkü üzerine saatlerce konuşulacak sektörel ve toplumsal bir olay. Fakat yine de fotoğraflara geçiyorum.

14 tane fotoğraf var. Hepsi siyah/beyaz. Renklerin moda kavramındaki kullanılabilirliğini ortadan kaldırmak için yaptığım bir tercih bu.

Bazı fotoğrafların grafik değeri, bazılarının ise içerik değeri önde geliyor. Bazılarında ise bu ikisi kafa kafaya gidiyor.

1

Kendi hazırlıklarını kendileri yapan modeller. Çoğu zaman modelleri giydirici adındaki görevliler giydirir. Model, podyuma çıktıktan sonra hızlıca backstage’e geri dönüp ve sonraki kıyafetini giyip çıkış sırasına girmesi gerekir. Kollarını kaldırır ve kıyafeti çıkartılır. Sonra diğer kıyafet giydirilir ve çıkış sırasına zamanında geçer.

 

2

Runaway ile backstage’i ayıran o ince çizgi. Gerçek hayatı temsil eden telsiz çizginin diğer tarafında, show’un parçası olan model ve tasarım, çizginin tam üzerinde yani iki tarafta.

 

3

Yorulmuş bir çift ayak ve ayakkabı.

 

4

Favorim.

 

5

Bu fotoğrafın hikayesini anlatsam roman olur. Roman yazma yeteneğim olsaydı yani, olurdu. 7 kişi 1 modelin saçını geç kalınmış podyuma hazır hale getirmek için çaba içinde.

 

6

Bir prova anı.

 

7

Ufak bir dokunuş ve podyuma çıkış sırası hazır hale geliyor.

 

8

Günler boyunca, modellerin saçı bir yap-boz gibi sonraki yeni tasarım için hazır hale getiriliyor.

 

9

5 gün süren Moda Haftası’nın sonlarına doğru modellerin eğlence anlayışı da tasarımlar üzerinden olmaya başlıyor.

 

10

Sonraki show’un provasında koreografı izlerken..

 

11

 

12

Modellerin özellikle tasarımları giymiş bir şekilde podyuma çıkış sırasında yaşadıkları stresi en iyi şekilde anlatan hareketlerdir bu ¨ufak dokunuşlar¨. Normalde, tasarımın hiç bir parçasına ( kıyafet, saç, makyaj ) dokunulmaması gerekir.

 

13

Günler boyunca çıkılan prova ve podyumların gerçek yorgunluk etkisi.

 

14

 

Bu fotoğraf bana daha çok kavramsal gelmektedir. Tasarımların sadece dolapta yer almasını sağlayan askılara bile verilen özeni ve değeri anlatıyor.

Ciddi bir sosyolojik yaşam alanı olan Fashion Week – Backstage’leri hakkında söylenecek çok söz, çekilecek çok fotoğraf var daha.

Çektiğim her fotoğrafın ve söylediğim her sözün topluma yeni ve sağlıklı bir bakış açısı katması dileğiyle.

Sevgiler,

Levent

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>