Havalimanı İnsanları

Yine uzun bir ayrılıktan sonra, hem arşivde beklettiğim hem de yenileri eklenen bir fotoğraf serisi ile Havalimanı İnsanları’na bir göz atıyorum.

Hatrı sayılır ölçüde sağı solu gezdikten sonra yaptığım gözlemlerin belki de en özeli olan havalimanlarının kendine has yapısı ve bu yapının içinde barındırdığı insanların kendine has davranış biçimleri gündelik yaşam akışından farklılık taşımaktadır.

Gerek havalimanlarının ¨güvenli bölge¨ olması, gerekse, yapılan yolculuğun bekleme noktası olması insanlarda daha rahat ve doğal davranışlarda bulunm
asını sağlıyor.

Fotoğrafların bazıları ülkemizdeki havalimanlarında, bazıları da yurtdışında çekildi.

IMG_9201

Burası Paris. 

Bir adam, sonraki uçağı ya da herhangi bir nedenden dolayı o anda kullanılmayan iç güvenlik alanında uyuyor.

IMG_9200

Saat gece yarısı 02:00 civarında. Bir kaç aile ve çocukları sabahki uçağı bekliyor. Çocuklar durumdan memnun kendi aralarında bizde de olan bir çeşit saklambaç oynuyorlar. Burası Milano.

IMG_9189

Bir de çadır kursalar tam olacak. Arkadaki mağaza kapalı. Bir kaç arkadaşın eşyaları ve bu eşyalara göz kulak olan iki arkadaşın sohbeti. Burası da Milano.
IMG_8689Burası İzmir. Çığlık atan ufak bir kız.

IMG_8687

Burası Bari. Düşüncelere dalmış bir kadın. Gideceği yeri ya da geldiği yeri düşünüyor olabilir. Her halükarda biraz kederli olduğu da kesin.

IMG_5998

Gece yarısı uykusu. Fakat şapka ona ait değil gibi. Başka bir arkadaşı da olmalı. Zaten bu tip rahat hareket biçimleri yanında bir arkadaşın olduğu zaman daha elverişli oluyor.
IMG_0974

Burası Roma. Uzun bir günden sonra bacaklarını dinlendiren bir genç kız. Genel bir rahat ve samimi ortam. Belki de topluma açık alanlardaki en güven ve samimiyet hissi havalimanlarında olabilir.
000040

Burası İstanbul. Apronda uçuşa hazırlanan uçak ve apron görevlisi.

000039

X-Ray cihazının bandında bir bebek. Eğlenceli bir park alanına dönüşmüş bu seferde havalimanı bu bebek için.

_MG_9718

Check-In işlemlerine başlama anı.

_MG_3208

Burası Bari. Sevgilisinin yanında kaşlarını alan bir kadın. Bir kadın için rahatlığın sembolü bu olsa gerek.

_MG_3201

İnen ve kalkan uçak listesini inceleyen bir kadın. Ne kadar da dikkatli ve rahat bir ifadesi var.
_MG_3180

Check-In sırasında bagaj limiti konusunda görevli ile tartışma yaşayan bir adam. Aynı esnada görevlinin bana attığı bakış. Bari burası da.

_MG_2125

Hiç de rahat gibi durmayan fakat oldukça rahat olan bekleme koltuklarındaki güzel uyku. Gözlerini ışıktan korumuş ve ayakkabılarını muntazam şekilde sanki yatağının altına koyar gibi çıkarmış. Evindeki kadar rahat ve güvenli bir his içinde fakat kamu alanındaki güzel bir uyku.

Havalimanları hep ilgimi çekmiştir insan davranışları için. Yolculuklarımın önemli bir parçası olmuştur. Karakteristik yanları ile dünyanın çeşitli yerlerine göre davranış biçimlerinin değiştiği havalimanlarına iyi bakarsak, özelleşen insan davranışlarını da bu denli anlamış oluruz.

İnsanların sahip olduğu bu davranış biçimleri aslında normal kamu alanlarında da yer alabilir; eğer güven ortamı yarıtılabilirse. Özümüde ne de güzel varlıklarız değil mi.

Şile sahillerinden elveda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>