ENKA’ya Övgüler

10 yıl önce çağdaş sanattan ya da fotoğraftan bahsederken nasıl çekiniyorduysa insanlar, bugün de koşudan bahsederken bu şekilde çekinmeli mi acaba diye düşünüyorum.

Son zamanlarda popüler hale gelmesi ve herkesin dolu/boş söyleyecek bir şeyi olmasının etkisi tek bir noktaya çıkıyor; o da daha da popüler hale gelmesinden başka bir şey değil.

Rakamlar, tempolar, kas grupları, IT bantlar, doğru ayakkabılar ve diğer teknik bilgiler içinde yüzüyor gibi hissediyorum bazen. Ben de bunun bir parçasıyım. Kana bir kere girdi mi, sakatlanana kadar gidebilen bir süreç bu. Hiç koşmam, yapamam diyen insanların maraton (42km) koştuğunu gördü gözlerim. Sanırım çağdaş sanattan daha da etkili bir şey bu koşu.

Bakış açısı ile şekil alabilecek bir şey neticede, nereye koymak istersen orada durur hayatında. Temelinde motivasyon olduğu sürece, gerçekçi yaklaşmak ya da kendini kandırmak aynı metodun farklı iki bakış açısı haline geliyor.

Tam da bu noktada bulunduğumuz yer bakış açımızı belirliyor işte. Kendimizi güvende hissettiğimiz yerler, bu yerlerdeki güç aldığımız insanlar ve tanıdık gelen diğer her şey…

 

NRCIstanbul_2016_012

 

Pacer Ebru – NRC Istanbul

Yeni bir şehri keşfetmenin en keyifli yöntemi o şehirin sokaklarında koşmaktır derler. Keşfetmenin yalnızca yeni yerlerde koşmaktan geçtiğini düşünmüyorum, aynı yerde koşarken farklı şeyler de keşfedilebilir.

Son zamanlarda ENKA’da bana olduğu gibi.

 

 

 

NRCIstanbul_2016_011

Pacer Zeynep Can – NRC Istanbul

ENKA bir kompleks ve içinde bir atletizm pisti var. Etrafında güzel koyu yeşil ağaçlar, şehirden izole ve yaz aylarında akşam üstüleri güneyden ılık ve hafifçe esen rüzgarı ile…

 

NRCIstanbul_2016_010

 Pacer Meltem – NRC Istanbul

NRCIstanbul_2016_019

 Coach Mehmet – NRC Istanbul

Sonbahar’a girerken NRC Istanbul ile ENKA’da bir fotoğraf çekimi yaptık. Herkesin ENKA’da kendini nasıl hissettiğini gösterdiği bir çekim.

Hikayelerin başladığı ve yaşlandığında bütün atletlerin bahsedeceği bu yerde hafif bir sonbahar gününde…

 

5

 Coach Mehmet – NRC Istanbul

6

 Pacer Tuğçe – NRC Istanbul

Kendini nasıl ifade edeceğin ile alakalı bir durum burada yaşadığın şeyler. İster antrenmandan daha önce gel ve bu koyu yeşil ağaçlar ile konuş, istersen çimlerin üzerinde uzan ve güneşi hisset ya da diğer atletler ile sosyalleş ve onların hikayesini dinle. Her ne yaparsan yap, kendinden yeni bir parça keşfetmeye hazır olarak bunu yap.

 

7

 Pacer İbrahim – NRC Istanbul

Tükenmeyecek hatta tam tersine, derine indikçe özden gelen enerji ile daha da çoğalacak bir şey burada geçirilen vakit. Korkmadan ve çekinmeden insanın kendisi ile başbaşa kaldığı bu yerde saniyeler birer saate dönüşüyor ve sen ne kadar hızlanırsan Einstein da o kadar sana yaklaşarak zaman yavaşlıyor.

 

8

 Pacer Gülşah – NRC Istanbul

Ben daha çok sonbahar ve çok soğuk olmayan kış aylarını seviyorum burada. Karanlık çökmeye başladığı zaman, görüş alanının azalması ile daha çok algılamaya başlıyorum olan biteni. Hissetmek daha doğru kelime sanırım bu cümlede.

 

9

 Pacer Kumsal – NRC Istanbul

Koşunun matematiğinden ya da anatomik yanından bahsedecek kadar bu konuda uzman değilim. Kendimi sakatlamadan uzun yıllar koşmak gibi bir hedefim var ve eğer mümkünse Einstein’a da yaklaşmak tabii ki.

Hissettiğim bir olguyu kelimelere aktarmaya çalışıyorum sadece. Şu içinden geçtiğimiz zor zamanlarda, daha çok ihtiyacımız var sanki bu tip huzur verebilecek şeylere.

 

10

Coach Zeynep – NRC Istanbul

 

11

Pacer Haneen – NRC Istanbul

 

12

 Pacer Selim – NRC Istanbul

 

13

Pacer Barış – NRC Istanbul

Her ne hissedersem hissedeyim, en temel ihtiyaç olan paylaşma duygusunun hayat bulması için en önemli şey tabii ki doğru insanlar ile bunu yapıyor olmak. Paylaşmanın kattığı motivasyon olmadan bir şeyler hep eksik olmuştur hayatımda. Bir bütün olarak veriyor işte sana bunu ENKA. Özellikle de her Çarşamba 19:34 civarlarında.

Koşmasan da burada kendini ifade edebilirsin ama burada koşarsan kendini her şeyden daha güçlü ifade edersin.

 

14

 

Bu bir takım oyunu. İstersen solo koş istersen kalabalıklar içinde, neticede aynı gemide gidiyoruz hep birlikte.

Kafiyeli bitirmeye çalışmamıştım. ((:

Sevgiler,

Levent

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>